[Přeskočit k obsahu]

CZ  EN  DE 

facebook google+ linkedin rss

Historie hotelu

 

Zhruba čtyřicet kilometrů severně od Prahy, v – do kvádrových pískovců hluboko zaříznutém – kaňonu potoku Pšovka, větvícího se v řadu menších údolí a roklí, s pískovcovitými skalními věžemi a menšími skalními městy, borovými lesy a hlubokými tůněmi, se nachází jedno z nejromantičtějších míst – Kokořínské údolí. V něm, přímo pod hradem Kokořín, založeném v 1. polovině 14. století a romanticky upraveném v letech 1911–1918, na křižovatce cest Kokořín–Mělník–Dubá, na jedné ze strání Kokořínského dolu se nachází historická budova bývalého hotelu Vyhlídka, postaveného na konci 19. století tehdejšími vlastníky hradu a panství Kokořín, rodinou Špačků.

V období první republiky se Kokořínsko stává turisticky významným místem a rekreační oblastí převážně obyvatel Prahy. Hotel zažívá nebývalého vzestupu a je vybudován areál s penzionem Pobuda a koupalištěm, které nese rukopis významného architekta té doby Dušana Jurkoviče.

Kokořínský Důl v roce 1936 Kokořínské údolíVáclav Špaček, Jan Špaček a August Sedláček okolo r. 1920

V poválečném období dochází k poklesu zájmu o turistiku, a tím i o lokalitu Kokořínska, areál hotelu je v padesátých letech vyvlastněn a provozně rozdělen na ubytovací část (Hotel Vyhlídka) a restaurační část (Penzion Pobuda). Provozování se ujímají socialistické státní podniky Jednota a Restaurace a jídelny. Dochází k nevhodným architektonickým zásahům do budovy hotelu, struktury celého provozu a využití celého rekreačního areálu. Budovy jsou neudržované, dochází k jejich poškozování a vlivem vlekoucích se probíhajících restitucí v devadesátých letech k postupné devastaci.

Hotel Pobuda a hotel Vyhlídka v roce 1940    Restaurace a penzion Pobuda a hotel Vyhlídka v roce 1943

Po vrácení areálu potomkům bývalých vlastníků získává objekty hotelu a penzionu nový majitel, který je rekonstruoval do dnešní podoby Hotelu Kokořín a Restaurace Pobuda.

Od května 2011 jsou k dispozici široké veřejnosti k relaxaci a načerpání nových sil v romantickém kraji, který si oblíbili tací velikáni naší historie jako Karel Hynek Mácha a také Jára Cimrman.

Restaurace a penzion Pobuda a hotel Vyhlídka v roce 1947

Na fotografiích z let 1940 a 1943 jsou k vidění pstruhové sádky. Původní vzhled a řešení areálu dokumentují přiložené historické fotografie z let 1936 až 1947.

© 2011–2018 kokorin.info   Ochrana osobních údajů